top of page

הפארקים הלאומיים והחוף המערבי

לפגוש דובים וכלבי ים, לנסוע בדרכים בלתי נשכחות, לחצות עיירות יפות ומכניסות

אורחים, לטפס על גשר מפורסם ולחזות באתרים מדהימים ומוכרים בכל העולם.

מסלול מרהיב במערב ארצות הברית, עם ביקור בפארקים לאומיים משגעים עם נופים עוצרי נשימה.

maxresdefault-min.jpg

עצי הסקויה הגבוהים, עמק יוסמיטי וצוק אל קפטן

בתחילת השבוע השני יצאנו לפארק יוסמיטי ושמורת עצי הסקויה. הנסיעה נמשכה כארבע שעות ומאחר שיצאנו מסן פרנסיסקו בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כשהגענו לאזור כבר היה כמעט ערב, לכן חיפשנו לינה ומצאנו חדר אחרון במוטל Comfort Inn בעיירה מאריפוזה (Mariposa). עם בוקר המשכנו בדרכנו לעבר שמורת הסקויה, זהו מסלול קל להליכה. לא עשינו את כל מסלולי ההליכה שם, כי הם ארוכים, אבל צעדנו את השביל הקלאסי, אל העץ הגדול ועב הגזע, המכונה “עץ הגריזלי” המרשים. לאורך כל המסלול עוברים בין הנפילים האדירים, העצים עבי הגזע הגבוהים והאנשים נראים ננסיים לעומתם. אתה מביט מלמטה למעלה, לגובה עצום ושם בצמרתו של העץ הענק עלים ירוקים רעננים מתנועעים בקלילות ברוח.

התמהמנו כאן כשלוש שעות. בהמשך היום נסענו אל עמק יוסמיטי. כשיצאנו משמורת הסקויה החל מזג האויר להתערפל, ענן כבד ירד על העצים ביער ונסענו באיטיות בין אדי ערפל לטיפטוף מטריד. זה היה היום היחידי בו חווינו גשם לכמה שעות. הכביש הוביל למנהרה ובכניסה אליה היה שלט גדול שמודיע לנוהג שיתכונן לעצירה. תהינו מה משמעות השלט. היציאה אל האור היתה מפתיעה ומדהימה! עוד לא היינו ממש מחוץ למנהרה, אבל כבר ראינו את הנוף והבנו למה צריך להתכונן לעצירה. אי אפשר שלא!

מראה העמק היפה מתגלה מיד והצוקים המתנשאים לגובה היו מרשימים משני צידי העמק וצוק אל-קפטן האדיר עומד רם ונישא בחזיתו. אין מצב שלא עוצרים, הייתי אומרת שזה היה בהחלט מראה עוצר נשימה. כל מי שיוצא מהמנהרה יכול לחנות, לצפות על הנוף הנשקף ממול, לצלם ולהצטלם. לנשום את היופי הזה שבא לנו בהפתעה נעימה. אחר כך ירדנו עם הכביש אל העמק. הדרך יפה מאוד. יש מסלול נסיעה מעגלי בתוך העמק, עצרנו לצפות על הצוק שראשו בעננים, הפעם במבט מלמטה ומפלים דקים וארוכים זולגים מפסגות הצוקים. יצאנו למסלול הליכה קצר לראות מפלים מוסתרים ואת נתיב הנהר הזורם בעמק (אולי יוסמיטי שמו), אבל בשל הטפטוף, שהמשיך, קיצרנו והמשכנו במסלול המתוכנן מערבה.

06_02-min.jpg

מסכר גדול לצוקים זקופים בדרך לגרנד קניון

היעד הבא הוא גרנד קניון, שנמצא על הדרך ממש על גבול נבאדה - אריזונה, נכנסנו לביקור של כמה שעות לסכר הגדול הובר דאם, שאין לי מה להרחיב עליו, אלא לומר ששווה לרדת לראות ולהתפעל ממעשי ידי אדם. נסענו על כביש 40, נעצרנו לחניית לילה בעיירה וויליאמס (Williams) וקיבלנו המלצה מגברת אחת במוטל שכדאי לרדת בכביש הנופי לעיירה סידונה. שם יש אזור של עמודי סלע אדומים, מעין צוקים זקופים אדומים גבוהים ומרשימים. קיבלנו את ההמלצה ואני חושבת שזו ההמלצה הכי חמה שאני מעבירה הלאה לכל המטיילים באזור.

כיצד להגיע לשם: מכביש 40 על יד העיירה פלאגסטאף (Flagstaff) יורדים בדרך הנופית בכביש 89A הוא מתפתל והנסיעה בו נעימה, עם הפתעות נופיות בדרך וגם מקום שניתן לקבל בו מידע למטייל, מן חנייה עם מסעדה וחנות מזכרות. אפשר להישאר ללון שם, במוטלים יפים על הדרך. לחזור כבר כדאי בכביש 17, כי זהו כביש מהיר שמביא אתכם חזרה לפלגסטאף.

הגרנד קניון - מכביש 40 עולים על כביש 64 לכיוון צפון. רוב המבקרים מגיעים לטייל בצד הדרומי של הקניון ומסתפקים בכך. הגישה אליו נוחה עם כביש גישה טוב. התשתיות למטיילים נוחות. יש מדרכה לאורך הקניון, יש שאטלים לנוחות המטיילים, להגיע מנקודת תצפית אחת לאחרות, למי שרוצים לצעוד יש שבילים מסודרים ויש הצעות של טיולי חמורים או סיורים רגליים. במרכז המבקרים אפשר לקבל מפה והדרכה איך להתנהל שם. בכניסה יש מרכז מבקרים שם אפשר לראות סרט תלת מימד, שנותן תצפית על מקומות שאנשים אינם מגיעים ואם רוצים לקחת טיסה נופית במטוס קל גם זה נמצא בכניסה לאתר, כדאי לברר מראש על מקום פנוי ואפילו להזמין כרטיסים.

grand-canyon-plaza-hotel-tusayan-arizona

פסלים בטבע אצל ברייס והליכה במים אצל ציון

בשבוע חדש לטיול הקדשנו יום אחד בלבד לפארק ברייס וציון וגילינו כי זה לא מספיק, ציון צריך יום נפרד. הופתענו מאד לטובה מהמראות של שני הקניונים. לברייס, הקניון הרחוק יותר לוקח די הרבה זמן להגיע, אבל משהגעת, מספיקות כמה שעות כדי לכסות את כל הפארק, אפילו אם עוצרים בכל התצפיות, אלא אם כן יש לכם תוכנית ללכת מסלולים בתוך הפארק וזה היה מרשים מאוד על גבול המדהים. כל הקניון הוא צורות טבעיות מפוסלות בסלע בצבעי אדום, כתום ולבן, מעין עמודים או פתחי ארמונות חקוקים בסלע תוצאה של כוחות רוח, מים וקרח שהופעלו על הסלעים. מרהיב. כדאי להתחיל מהנקודה האחרונה ואז לחזור ולעצור בכל עמדת תצפית. הכל ברכב שלכם.

שני הקניונים נמצאים בדרום יוטה על גבול אריזונה. אפשר להגיע מכיוון לאס וגאס כ-400 ק”מ בערך עד ברייס ולהמשיך מכאן הלאה ואפשר כמו שאנחנו עשינו, המשכנו מהעיירה פייג' צפונה לקניון ברייס בכביש 89 דרך העיירה קאנאב (Kanab) ואחר כך ירדנו חזרה על כביש 89 ושם בצומת כרמל (Carmel junction) נכנסנו בכביש 9, שלקח אותנו לקניון ציון ומשם ללאס וגאס כדי לטוס לסולט לייק סיטי. כביש 9 הוא כבר בעצם חלק מהקניון השייך לפארק הלאומי והדרך מדהימה, אין מילה אחרת. קניון ברייס קרוי על שם זוג חלוצים מורמונים אבנעזר ברייס ורעייתו, שהתיישבו במקום בשנת 1824. קניון ציון קיבל את שמו גם כן מהמורמונים, שעברו בו בנדודיהם לחפש מקום מרוחק למגורים והתפעלו מן ההרים, שהם דימו אותם לארמונות ציון וכך הם קבעו את שמו. פארק ציון צריך יום נפרד וזאת משום שיש מסלולי הליכה בתוך מים הזורמים בקניון וזוהי חוויה בפני עצמה.

33438920365_150e2dd637_k-min.jpg
bryce-canyon-national-park-douglas-taylo

פארק ילוסטון וכניסות רבות לו

מסולט לייק סיטי (יוטה), המשכנו במסע לוואיומינג. יצאנו לקראת ערב בכביש 80 לכיוון העיירה אבנסטון (Evenstone). שם מצאנו לינה. למחרת המשכנו לכיוון העיירה ג'קסון(Jackson) תוך שאנחנו מזגזגים בין איידהו לוואיומינג. העיירה חמודה, עיירת נופש וסקי, אבל אנחנו רק נעזרנו בה ללינה וציוד מזון להמשך, לקראת הימים הבאים שבהן נסתובב בפארק. על הדרך נכנסנו לפארק טטון, שבו מראות יפים של הרים ופסגות מושלגות. הקדשנו לפארק טטון חצי יום. עלינו על רכבל שלקח אותנו לאחת הפסגות ברכס, לתצפית על כל העמק הקרוי ג'קסון הול. אחר כך עצרנו על יד אגם ג'ני (Jenny lake) שטנו על האגם כדי לטפס בהר, לגלות את המפל הנסתר בסבך היער. הדרך היפה מטפסת בתוך היער והיא לא קשה במיוחד, אבל ילדים דלגו שם בקלי קלות, בעוד שאנחנו נשרכנו אחריהם באיטיות. עוד באותו יום התקדמנו לתוך פארק ילוסטון כשאנו מתקדמים לעבר העיירה גרדינר במונטנה על גבול וואיומינג בצפון. שם ממתין לנו חדר במוטל לשלושה ימים.

פארק ילוסטון הוא אתר טבע נפלא עם הפתעות רבות בדרכים. יש כמה כניסות לפארק: מדרום, הדרך בה אנחנו באנו, ממערב, כביש 20 מכיוון איידהו, מצפון, כביש 89 ממונטנה, ממזרח יש שתי כניסות, בצפון מזרח מכביש 212, מדרום מזרח מכביש 16. הכניסות מאפשרות להגיע ברכב מכל צד של הפארק, רק שיש לשים לב למועד, בחורף כשהשלג נערם חלק מהדרכים חסומות לגמרי וגם לא ניתן להיכנס מכל הכניסות. הכביש הסיבובי, המחבר את כל האתרים בפארק הוא בצורת 8 (או שני ריבועים מחוברים על צלע אחת) והוא מוליך אותך אל כל המקומות המעניינים בפארק. רצוי לקחת מפה באחד ממרכזי המבקרים שישנם בפארק ולתכנן את יעדי הביקור. האזור משופע בתופעות גיאותרמיות, מעיינות חמים, חיות בר למכביר, קניונים, מפלים וסתם פינות נוף יפהפיות.

האתרים המעניינים: גרנד קניון של נהר הילוסטון, אתר מרשים מאוד. הנהר זורם בקניון בין קירות סלע זקופים, הקרקע הסלעית הצהובה כתומה מסבירה את שם הפארק. יש מספר נקודות תצפית הצופות אל המפלים הנהדרים שלו. יש מקומות בהם ניתן ממש לעמוד מעל המפל מתוך מרפסות המיוחדות לכך ולהתרגש מכמות המים ומעוצמתם. לאורך המסלול הצפוני יש עוד כמה מפלים יפים, שניתן לראותם ממש כמעט על הכביש וכדאי לעצור ולהנות מיופים.

אתרים גיאותרמיים ומעיינות חמים: אתר מאמוס (Mammoth) המעניין, נמצא סמוך לכניסה הצפונית. מעיינות חמים זולגים על הסלעים והמינרלים שבמים יוצרים גוונים של צהוב/כתום/חום. ככל שמטפסים למעלה בריכות מעלות אדים על צלע הר, נבנו שם מסלולי הליכה לנוחות המטיילים וחל איסור מוחלט לרדת אל הקרקע משום שהאדמה הגיאותרמית אינה יציבה ויש חשש להתמוטטות. אתר נוריס (Norris) נמצא על כביש 89 מצפון לכניסה המערבית, על צומת המפגש עם הכביש האמצעי של ה-8. האתר מתפרש על שטח רחב יותר, שוב שבילים מסודרים, בריכות מעלות אדים וגייזרים קטנים, אך מרשימים. דרומית לנוריס נמצא את אתר המעיינות החמים שנקרא Mid way bassin אגן אמצע הדרך, שהוא היה המדהים ביותר בעיני. ב-Mid Way Bassin מי המעיינות החמים נקווים לתוך ברhכות. בריכה אחת ענקית במיוחד, עמוקה במיוחד שצבע המים בה כחול / טורקיז עז והמים מבעבעים ברתיחה מתמדת, אדים חמים נישאים ברוח ואנחנו פוסעים על השביל והאדים העולים ממנה, חולפים על פנינו כאילו שאנחנו בתוך סאונה, בתוך גל של חום.

St-Mary-Lake-Glacier_PD-min.jpg
SIERRA Erupting Geyser Yellowstone WB-mi

פארקים לאומיים והחוף המערבי

bottom of page